Sokan az első nyílászárócsere alkalmával úgy gondolják, hogy:

 “ÁÁÁ az ablakcsere drága, kérek nyílászáró cserére ajánlatot 20 helyről, a legjobb ajánlatot adó cégnél pedig megveszem az  új műanyag ablakaim…”

“Szerettem volna megtalálni a számomra megfelelőt, de a forgalmazók mindenféle U értékeket, meg légkamrákat magyaráztak és nem értettem meg pontosan mi is lenne a jó választás…”

Az alábbi leírásban szeretnénk néhány szót ejteni, és legjobb tudásunkkal megválaszolni az általánosságban felmerülő kérdéseket. Az írás végén található üzenet küldő segítségével kérdezhet tőlünk, ha esetleg nem találta volna meg a választ. Akkor vágjunk is bele.

A legfontosabb dolog amit nem győzünk hangsúlyozni, új nyílászárók vásárlása előtt!

NYÍLÁSZÁRÓT NEM EGY ÉVRE VESZÜNK, ÍGY NEM FELTÉTLEN A LEGOLCSÓBB ABLAKKAL VAGY AJTÓVAL SPÓROLUNK!

Egy rosszul választott nyílászáró pár év alatt nem hogy energiát sem takarít meg, de akár többletköltségeket is generálhat, rosszabb esetben ki kell cserélni azokat.

Tervezze meg saját nyílászáróit a REHAU ablakkonfigurátorával az alábbi gombra kattintva!

A műanyag nyílászárók általános műszaki paraméterei:

Profil

Profilok alapanyaga: A műanyag tok- és szárnyprofilok anyaga fehér színű (pl.: RAL 9016) és UV álló anyagból készülnek. Általában a jó minőségű profilok esetében a külső és belső oldalt 2,7-3 mm-es falvastagsággal extrudálják. Ezt érdemes megnézni minden sarokmintán. A gyengébb minőségű profilok, vagy azok a termékek, amelyek esetében az újrahasznosítás közben kiég az UV stabilizátor azok egy idő után elsárgulnak.

Acélmerevítés: A tok- és szárny kamrájába egy acélmerevítést fűznek, amit csavarozással rögzítenek. Ez az általában U formájú acélmerevítés adja meg a szerkezetek merevségét, a szárnyak statikáját, és azok súly-terhelhetőségét. Jelenleg ezen merevítések falvastagsága 1,2-1,5 mm vastag. Bejárati ajtók esetében pedig 2 mm. Sajnos található a piacon 1mm-es acélmerevítés (vagy akár alatta is), és olyan is, ami perforálással könnyített. Ezek teherbírása egy nagyobb szárny esetében, pl.: 150×150 cm-es egyszárnyú bukó-nyíló ablaknál, erősen megkérdőjelezett. Fontos még, hogy a nyílászárók vasalati elemeit, /rúdzárak, sarokpántok, zárfogadók/ ebbe az acélmerevítésbe rögzítik csavarozással. Tehát a vasalatok rögzítése acélba történik és nem műanyagba.

Légkamrák: a műanyag tok- és szárnyprofilok egyik jellemzője a légkamrák száma, jelenleg a piacon az 5 kamrás szerkezetek az általánosan elérhetőek és elfogadottak. A kamrákat vízszintesen haladva egy keresztmetszetben, azonos magasságban számolják a külső és a belső oldal között. Az egymás felett elhelyezkedő kisebb kamrák nem számítanak bele a légkamrák számába. A felsőbb kategóriás termékek 6 vagy akár 8 kamrásak is lehetnek, és passzív házakhoz is alkalmazhatóak.

Hőátbocsátás: a nyílászárók tok-és szárnyszerkezetének hőátbocsátása körülbelül 1,2-1,4 W/m2K körül van, jellemzője az Uf érték, a frame angol szó, azaz a keret szó fordítása után.

Profilok tömítése: A tok- és szárnyak csatlakozásánál, becsukáskor egy üreges, vagy barázdált gumitömítés vagy EPDM tömítés biztosítja a megfelelő víz- és légzárást. Ez történhet két ponton, értelemszerűen a belső oldalon a szárnyban lévő és a külső oldalon a tokban lévő tömítés segítségével, illetve történhet 3 ponton is, amikor ez a két tömítés kiegészül középen egy újabb tömítéssel a teljes kerület mentén. Ez a középtömítéses profil egyben középvíz-gátas is, hiszen a tok és a szárny között esetlegesen lecsapódó kondenzvíznek mintegy gát állja útját. Ennek a párának vagy víznek a kijutása a külső oldalon található, műanyag takarófedéllel eltakart vízrés kifolyón keresztül történik. Fontos, hogy a külső párkány az ablakok alá csatlakozzon, és semmiképp ne takarja el ezt a kijutási lehetőséget. Fontos az is, hogy a fix ablakok esetében is, és a vízszintes tokosztással ellátott ablakok esetében is legyen vízrés marás, mert ott is keletkezhet a tok és az üveg között pára.

Profilok színe: A nyílászárók készülhetnek külső oldalon színes kivitelben és külső-belső oldalon színes kivitelben is. A szín lehet fa utánzatú fólia és RAL színű festés is. Amikor mindkét oldal színes, akkor a tokmagot magát is színezni szokták, hogy ne maradjon fehér az ablak annak kinyitásakor. A fóliázás kasírozással történik és a fólia (általában RENOLIT fólia) karcálló is. Természetesen azért meg lehet sérteni komolyabb behatással, pl.: csavarhúzóval. A festés ilyen szempontból sérülékenyebb. Mind a fólia, mind a festés nagy termékválasztékot tesz lehetővé, különlegességnek számít, hogy nálunk a tokmag is festhető RAL színskála szerint is, így igen széles választékban rendelhetőek a színek.

Vasalatok

Az ablakok vasalatának alapvető jellemzői a mai piacon, hogy alapesetben:

  • beállíthatóak, a szárny helyzete a tokhoz képest mind függőleges mind vízszintes irányban plusz-mínusz 3-3 vagy 4-4 mm-t is állíthatóak egy középálláshoz képest.
  • hibás működtetés gátlóval ellátottak, amelyek nem engedik az ablakok nyitásának és buktathatóságának egyszerre történő működését. Így nem fordulhat elő, hogy egy nagyobb és nehezebb szárny csak a sarokpánton támaszkodjon a tokra és az Ügyfél magára borítsa a szárnyat. Sajnos van még a piacon ablak, amiben ez nincs benne.
  • rés-szellőzéssel ellátottak, az ablakkilincs nyíló és bukó állása között 45 fokban „félig” elfordított állapotban a szárny egy kicsit elemelkedik a toktól, és a kerület mentén résszellőzést tesz lehetővé. Nagy páratartalmú helyiségek esetében, pl.: fürdőszoba, mosó- szárító helyiség elősegíti a penész kialakulásának megakadályozását. A pára távozni tud a helyiségből anélkül, hogy az ablak nyitva lenne, nem csapódik le a hideg felületeken, és télen a helyiség nem hűl ki.
  • különböző biztonsági fokozatokban rendelhetőek, tehát minden vasalat kérhető olyan kiegészítésekkel, amelyeknek segítségével egy betörés esetén megnövelhető a betörő személy bejutásának ideje és szerszámigénye. Pl.: olyan gombafejes rúdzárak, amelyek nem engedik, hogy egy egyszerű nagyobb csavarhúzó segítségével szétfeszíthető legyen a szárnyak záródása a zárkagylóknál.
  • 120 kg-os terhelhetőségűek legyenek, tehát ha az ablakot az Ügyfél 3 rétegű üveggel rendeli, ne jelentsen problémát az 30kg/m2 súlyának viselése.

Érdemes nem sarokmintán, hanem egy kész ablakon megnézni a vasalatok záródási pontjait is. Egy bemutatótermi ablakon fontos megmutatni, hogy a pánt felöli oldalon is van golyós zár és zárfogadó kagyló is. Sajnos egyes piaci szereplők ezen utolsó elemeket (felül, a bukó-nyíló olló után lévő sarokváltót, és a rúdzárat) előszeretettel kispórolják, és ezzel csökkentik az ár mellett az ablak légzárását is. Egy nagyobb, magasabb ablak, esetleg erkélyajtó esetében nem elegendő a gumitömítés. A napsugarak okozta hőhatás, dilatálás vagy nagyobb szélterhelés végett a tömítés mellett befújhat a szél, vagy akár bejuthat a csapadék is.

Üvegek

Az üvegek nagyon sokfélék lehetnek, pár jellemző:

  • a gyakorlatban most 2 vagy 3 rétegű lehet az ablakok üvege, de már elérhető a 4 rétegű üveg is. Jelentős energia megtakarítás érhető el a 3 rétegű üvegek alkalmazásával. A 2 rétegű üvegek hőátbocsátási tényezője Ug=1,1-1,0 W/m2K (a rövidítés a glass angol szó, jelentése üveg után). A háromrétegű üvegeké pedig Ug=0,7-0,6 W/m2 Az üvegek között általában argon vagy kripton gázfeltöltés van. Alapesetben a belső üvegtábla belső, egyben légréteg felöli oldalán, tehát az ablak külső oldala felé egy lágyfémbevonat található. Ez a Low-E bevonat, amely nagymértékben visszatükrözi a napsugarakat, meggátolva a nagymértékű hő bejutását.
  • Az üvegek közötti távtartók is többfélék lehetnek, a leggyakoribb esetben alumínium távtartókat alkalmaznak, aminek a belsejében egy zeolit nevű ásvány van, amely még a legcsekélyebb párát is képes felvenni. Így biztosítható, hogy az üvegek között nem jön létre páralecsapódás, és az üvegek gyártása közben véletlen bekerült párát is teljesen kiszárítja. Ezen kívül készülhet a távtartó műanyagból is. Ezek a Swisspacer távtartók, amely csak a gyártóra utal, és különféle színekben rendelhető. Leggyakrabban fekete színűek, de létezik akár zöld vagy sárga színben is. A műanyag távtartó tovább növeli az üvegek hőszigetelő képességét.

Fontos, hogy ez a műszaki megoldás még nem melegperemes kialakítás. Jelenleg a melegperemes távtartók egy TPS technológiának köszönhetően a legjobb hőszigetelő képességűek. Ilyenkor az üvegek kerülete mentén egy fekete, bitumenszerű tömítést húznak körbe, aminek a közepén egy a tömítésben benne lévő acélszalag adja meg a megfelelő távolságot az üvegtáblák között. Mivel az acélszalag a tömítés belsejében van, így nem tud hőhídként funkcionálni, és az üvegek közötti páralecsapódásra akár 10 év garancia is vállalható.

  • Az üveg önmagában lehet átlátszó float üveg vagy áttetsző, azaz valamilyen mintás vagy katedrál üveg. Lehet anyagában színezett Parsol üveg, vagy festett, és lehet a már említett lágyfémbevonatos is. Egy üveg lehet normál síküveg, ragasztott biztonsági üveg, amikor két darab 3 vagy 4 mm vtg. üveg össze van ragasztva, mint a szélvédők – így töréskor nem potyognak szét – és lehet edzett üveg is. Az edzett üvegek nagyon nehezen törnek el, rugalmasak, és ha széttörnek, akkor úgy robbannak szét apró gömbölyű szilánkokra, amelyek töréskor nem okoznak vágásokat.

A fenti főbb elemekből készülnek a műanyag nyílászárók, de azt nagyon fontos megemlíteni, hogy a jó nyílászáró legfőképp méretpontosan készül. A jó alapanyagok kiválasztása is igen fontos, de azok tulajdonsága elvész, ha nem méretpontos egy szerkezet, és nem állítható be megfelelően.

ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ
A jobb felhasználói élmény érdekében weboldalunkon sütiket használunk.
Elfogadom
Privacy Policy